POZVÁNKA

na 60. seminář

PRAVIDELNÉ SETKÁNÍ ZÁJEMCŮ O MIKROVLNNOU TECHNIKU

konaný ve středu dne 14. května 2025 v Domě ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa)

Biologické systémy, od jednotlivých biomolekul až po celé organismy, přirozeně generují elektrické a elektromagnetické signály. První část přednášky se zaměří na frekvenční pásma, ve kterých byla tato aktivita již důkladně prozkoumána, a na ta, kde je dosavadní poznání stále omezené. Zvláštní pozornost bude věnována viditelnému spektru, v němž prakticky všechny organismy emitují slabé, avšak měřitelné chemiluminiscenční signály. Bude poskytnut přehled o využití intenzivního pulzního elektrického pole (PEF – pulsed electric field) v biologických systémech.

V současné společnosti, která se stále více zaměřuje na udržitelnost a ochranu životního prostředí, je nezbytné důkladně analyzovat a posoudit ekologickou stopu různých odvětví, včetně dopravy. Osobní automobily představují významný zdroj environmentální zátěže a jejich ekologická stopa zahrnuje nejen emise skleníkových plynů (GHG) vyprodukované během provozu, ale také dopady na životní prostředí spojené s jejich výrobou, údržbou a likvidací. Stanovení ekologické stopy vozidel představuje klíčový nástroj pro hodnocení environmentálních dopadů automobilové dopravy.

Současný stav uspokojování energetické poptávky je neudržitelný, a proto se světové organizace a společnosti snaží připravit na nutnost transformace zdrojů energie. V posledním desetiletí se výroba fotovoltaických solárních článků natolik zlevnila a jejich účinnost natolik zvýšila, že se tento typ modulů stal dominantním na trhu. Fotovoltaika se tak stává velmi důležitým zdrojem elektrické energie. Vzhledem k tomu se množství instalovaných fotovoltaických elektráren ve světě a v posledních letech i v České republice exponenciálně zvyšuje.

Palivové články jsou systémy, které chemickou energii elektroaktivních materiálů převádějí přímo na elektrický proud. Články mohou být v provozu teoreticky neomezenou dobu, protože elektrody se neúčastní chemické reakce. Funkce elektrod v elektrochemické reakci těchto systémů je pouze katalytická, což je hlavní rozdíl oproti primárním a sekundárním zdrojům. Budou popsány základní principy nejvýznačnějších a nejperspektivnějších typů palivových článků.

Další přednáška se bude zabývat oblastí 3D tisku a jeho využití pro návrh a výrobu anténních čoček s prostorovým rozložením efektivní permitivity, které jsou založeny na takzvaně umělých materiálech. Během přednášky budou diskutovány výhody i nevýhody tohoto přístupu vůči konvenčním způsobům realizace. Aplikace těchto čoček pak bude demonstrována na zlepšování parametrů bezčipových identifikačních tagů v oblasti pasivní lokalizace uvnitř budov a na čočkových anténách s možností širokoúhlého vychylování svazku v pásmu milimetrových vln až do frekvence 110 GHz.

Dále budou popsány rozdíly mezi přehledovými a meteorologickými radary, odvozena radarová rovnice v meteorologii a vysvětleno, jak se počítá efektivní odrazová plocha meteocílů a které veličiny jsou používány v radarové meteorologii i jejich transformace na veličiny kmitočtově nezávislé. Následně budou popsány konkrétní radarová měření radary ÚFA umístěnými na meteorologické observatoři Milešovka (837 m) operujícími v pásmech X (9,5 GHz) a Ka (v našem případě 35 GHz).

S rozmachem elektromobility a bateriových úložišť se do popředí dostává i problematika přesného a rychlého vyhodnocování aktuálního stavu a predikce životnosti bateriových článků. Jednou z možností, jak získat podrobné informace o dějích uvnitř baterie je Elektrochemická impedanční spektroskopie (EIS). Mezi její největší přednosti ve srovnání s konvenčními metodami patří především její rychlost a množství informací oproti například kapacitnímu testování a měření vnitřního odporu.

Využijte mimořádnou příležitost setkat se s kolegy pracujícími v oboru, navázat, obnovit či prohloubit osobní nebo pracovní kontakty. Těšíme se na setkání s Vámi a srdečně Vás zveme na seminář s doprovodnou výstavou produktů firem podnikajících v oblasti vysokofrekvenční a mikrovlnné techniky.

 

Na přípravě a průběhu semináře budou pravděpodobně spolupracovat:

AFRO - BOHEMIA s.r.o., Praha
ATRAK a.s., Praha
CS Soft, a.s., Praha
Československá sekce IEEE, společnost MTT/AP/ED/EMC
ELDIS Pardubice spol. s r. o., Pardubice
EMPOS, spol. s r. o., Praha
ERA, a. s., Pardubice
H Test a.s. Praha
HUMUSOFT spol. s r. o., Praha
IDIADA CZ a.s., Liberec
Jirous s.r.o., Praha
LPP, s.r.o., Praha
PZK, a. s., Brno
Retia a.s., Pardubice
Řízení letového provozu ČR, s. p
T-CERAM spol. s r. o., Hradec Králové
TransTech Electronic spol. s r. o., Praha
WEB Větrná Energie s.r.o., Brno
 

Program:

8.00 - 9.00 Prezence
9.00 - 9.10 Zahájení semináře
9.10 - 10.10 Biologické systémy jako zdroje a senzory elektromagnetického pole - I – Ing. Michal Cifra, Ph.D. (Ústav fotoniky a elekroniky AV ČR, v.v.i., Praha).
10.10 - 10.30 Přestávka
10.30 - 11.30 Biologické systémy jako zdroje a senzory elektromagnetického pole - II – Ing. Michal Cifra, Ph.D. (Ústav fotoniky a elekroniky AV ČR, v.v.i., Praha).
11.30 - 12.30

Problematika stanovení ekologické stopy vozidel – Ing. Kamil Jaššo, Ph.D. (Ústav elektrotechnologie FEKT VUT Brno).

12.30 - 12.50 Prezentace firem
12.50 - 14.00 Přestávka (oběd)
14.00 - 14.30

Stav FV ve světe a v ČR – Ing. Petr Maule, MBA., Doc. Ing. Jiří Vaněk, Ph.D. (Česká fotovoltaická asociace, Ústav elektrotechnologie FEKT VUT Brno).

14.30 - 15.00 Palivové články, rozdělení, principy, vlastnosti - Doc. Ing. Vítězslav Novák, Ph.D. (Ústav elektrotechnologie FEKT VUT Brno).
15.00 - 15:30

3D tištěné čočky pro aplikace v pásmu milimetrových vln – Ing. Petr Kaděra, Ph.D., doc. Ing. Jaroslav Láčík, Ph.D. (Ústav radioelektroniky, VUT v Brně).

15.30 - 16:00

Mikrovlnné radary v meteorologii – Doc. Ing. Ondřej Fišer, CSc., Doc. RNDr. Zbyněk Sokol, CSc. (Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i., Praha).

16:00 - 16:15

Přestávka

16:15 - 16.45 Elektrochemická impedanční spektroskopie jako univerzální nástroj pro analýzu bateriových článků a modulů – Ing. Kateřina Nováková (Katedra elektrotechnologie FEL ČVUT Praha)
16:45 - 20:00

Diskusní večer v Klubu techniků.

 

Odbornou náplň semináře garantuje výbor ÚOS Mikrovlnná technika, ČES, z.s.

Přejete-li si zasílat informace o akcích ÚOS Mikrovlnná technika ČES, z. s. elektronicky, prosíme Vás, uveďte svoji e-mailovou adresu na přihlášce účasti na seminář. Aktualizace všech dosud poskytnutých e-mailových adres je nutná vzhledem k jejich četným a častým změnám. Přejete-li si stát se členem ČES a získat výhody z něho plynoucí (slevy poplatků na akcích ČES, na akcích IEEE, IEE, SRI, SEI, aktuální odborné informace, setkání s pracovníky v oboru), nabízíme Vám úhradu čl. příspěvku u prezence. Členy ČES upozorňujeme, že čl. příspěvky za roky 2023 a 2024 lze rovněž zaplatit při prezenci, jinak složenkou, bank. převodem, nebo osobně v sekretariátu ČES.

Aktuální informace o ČES a ÚOS Mikrovlnná technika naleznete na internetové stránce
http://ces-csvts.cz/ a na http://mt.ces-csvts.cz/

Informace a organizační pokyny

Datum a místo konání semináře:
14. 5. 2025, Dům ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa), místnosti č. 318 a 319 ve 3. patře

Spojení:
Metro A, stanice Staroměstská a pak buď pěšky, nebo tramvaj 2, 17, 18 a vystoupit na následující zastávce Karlovy lázně (směrem k Národnímu divadlu). Parkování aut pouze v podzemních garážích pod nám. J. Palacha nebo v podzemních garážích Národního divadla.

Vložné - účastnický poplatek:
stanoveno dohodou dle zák.č. 526/90 Sb. "o cenách", DPH není započtena

Účastnický poplatek:
Člen ČES - student a důchodce (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací) ........zdarma
Student ......................................................................................................................50,- Kč
Člen ČES (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací).............................................150,- Kč
Člen IEEE, IEE, SRI, SEI (členství doložit) ............................................................400,- Kč
Ostatní účastníci .....................................................................................................500,- Kč

Na seminář se přihlaste elektronicky na internetové stránce http://mt.ces-csvts.cz/ do 30. 4. 2025.
Vložné uhraďte, prosím, převodem na účet společnosti č. 11135111/0100, VS 8202301. Zaplatit vložné bude možné i hotově před seminářem při prezenci. V obou případech obdržíte i příslušný daňový doklad. Přihlášky nepotvrzujeme. Bez písemně nezrušené přihlášky do 30. 4. 2025 vložné nevracíme. Zastoupení jiným účastníkem je možné.

Pořadatel - dodavatel:
Česká elektrotechnická společnost, z.s.
Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1
IČ: 00538043, zapsaný spolek ve spolkovém rejstříku u Městského soudu v Praze, L110.
Účet ČES z.s. č.: 11135111/0100, vedený u KB Praha
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Informujte o semináři své spolupracovníky, děkujeme.

 

POZVÁNKA

na 59. seminář

PRAVIDELNÉ SETKÁNÍ ZÁJEMCŮ O MIKROVLNNOU TECHNIKU

konaný ve středu dne 13. listopadu 2024 v Domě ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa)

Úvodní přednáška se zabývá Parkinsonovou nemocí. V současné době nejsou známy jasné příčiny onemocnění a dostupná léčba pouze potlačuje příznaky. Z toho důvodu se současné iniciativy soustředí na nalezení biomarkerů onemocnění, které by mohly být využity pro uspíšení diagnostiky, usnadnění diagnózy či monitorování efektu léčby. Jako slibný biomarker se ukazuje narušení komunikačních schopností pacientů. Tento příznak umožňuje automatizovanou a objektivní analýzu akustických a video signálů, které přináší potenciál pro dálkovou monitoraci. Bude zhodnoceno narušení řeči, jazykových schopností a mimiky představeny nejnovější výsledky a poznatky.

Odhad polohy např. vozidla nebo chytrého telefonu se zhoršuje nebo není dostupný v hustě zastavěných oblastech nebo uvnitř budov. V takových případech bývají využity alternativní systémy jako jsou inerciální senzory, Bluetooth, WiFi-RTT nebo Ultra-Wide Band (UWB). Předností systémů UWB je jejich přesnost (v řádu jednotek až desítek centimetrů) a nízká energetická náročnost. Bude popsáno využití UWB v systémech odhadu polohy, které jsou založené na metodách Two-Way Ranging (TWR) a Time Difference of Arrival (TDoA). Další přednáška popíše využití dálkoměrných rádiových metod pro navigaci uvnitř budov a městských bloků, využívající vhodné signály v pásmu VKV. Popíše přístup zvolený pro již komerčně řešené pseudo-bitové systémy NextNav, UHARS, Locata. Autoři popíšou své zkušenosti s budováním podobného systému, prostředky k tomu použité (softwarové rádio) a jejich limity. Zmíní i zkušenosti s navigací s využitím tzv. příležitostných signálů (SoP), ve formě určování polohy v jednofrekvenčních sítích terestrické digitální televize.

Rádiové komunikační signály mohou být, kromě jejich primárního účelu přenosu dat, využity i pro získávání informací o prostředí. Je tak možné například monitorovat počet osob vyskytující se v dané lokalitě, inteligentně řídit provoz, nebo optimalizovat parametry fyzické vrstvy s ohledem na odrazy od blízkých objektů. Přednáška se bude zabývat zejména metodami pro monitorování počtu osob a jejich aktivit z rádiových komunikačních signálů v pásmu 60 GHz a jejich experimentálním ověřením v různých lokalitách.

V další přednášce bude popsána podstata působení výkonových elektromagnetických polí na elektronické systémy, jejich klasifikace, principy generování výkonových elektromagnetických polí, způsoby vazby na potenciální cíle a některé konkrétní aplikace.

Vozidla s právem přednostní jízdy, jako jsou sanitky, hasičské a policejní vozy obvykle používají k identifikaci sirény. Přednáška zkoumá proveditelnost detekce a lokalizace těchto sirén pomocí nositelných zařízení s omezenými výpočetními zdroji. Konkrétně demonstruje, že takovou funkci lze úspěšně implementovat na mikrokontrolérech s jádrem Cortex-M. Výsledky experimentů ukazují, že takový systém může dosáhnout přesnosti přesahující 90 %.

Laboratoř státního etalonu času a frekvence je pověřena uchováváním Státního etalonu času a frekvence v ČR. Vytváří národní časovou stupnici UTC(TP), tj. přesný čas v České republice a podílí se na tvorbě světového koordinovaného času UTC. Přednáška seznámí posluchače se základy metrologie času a frekvence a detaily činností laboratoře.

Přednáška uvádějící diskusní večerseznamuje s realizací snu podívat se na Zemi z vesmíru. Tým PilsenCUBE na Západočeské univerzitě v Plzni, měl to štěstí splnit si ho v podobě významného podílu na realizaci první české technologické družici VZLUSAT-1 a na dalších kosmických projektech. Bylo to ale dosud dvacet let intenzivní a nelehké práce po klikaté cestě od bláznivého nápadu poslat do vesmíru vlastní družici přes úspěšné mise prvního českého technologického satelitu VZLUSAT-1, satelitu VZLUSAT-2, balistické rakety s experimentem REX až po současnost k projektu vlastního univerzitního satelitu PillsenCUBE I.

Využijte mimořádnou příležitost setkat se s kolegy pracujícími v oboru, navázat, obnovit či prohloubit osobní nebo pracovní kontakty. Těšíme se na setkání s Vámi a srdečně Vás zveme na seminář s doprovodnou výstavou produktů firem podnikajících v oblasti vysokofrekvenční a mikrovlnné techniky.

 

Na přípravě a v průběhu semináře spolupracují

AFRO - BOHEMIA s.r.o., Praha
ATRAK a.s., Praha
ELDIS Pardubice spol. s r. o., Pardubice
EMPOS, spol. s r. o., Praha
ERA, a. s., Pardubice
HUMUSOFT spol. s r. o., Praha
IDIADA CZ a.s., Liberec
Ing. Jirous J & J, Praha
IEEE Československá sekce, společnost MTT/AP/ED/EMC
PZK, a. s., Brno
Retia a.s., Pardubice
Řízení letového provozu ČR, s. p
SVS FEM, s.r.o., Brno
T-CERAM spol. s r. o., Hradec Králové
T-CZ, a. s., Praha
TESLA Blatná a.s., Blatná
TransTech Electronic spol. s r. o., Praha
WEB Větrná Energie s.r.o., Brno
 

Program:

8.00 - 9.00 Prezence
9.00 - 9.10 Zahájení semináře
9.10 - 10.10 Jak komunikuje Parkinson-I – Ing. Michal Novotný, Ph.D.(Katedra teorie obvodů FEL ČVUT v Praze).
10.10 - 10.30 Přestávka
10.30 - 11.30 Jak komunikuje Parkinson- II – Ing. Michal Novotný, Ph.D.(Katedra teorie obvodů FEL ČVUT v Praze).
11.30 - 12.00

Úvod do Ultra-Wide Band Lokalizace – Ing. Josef Krška, Ing. Václav Navrátil, Ph.D. (Katedra radioelektroniky, FEL ČVUT v Praze).

12:00 - 12:30

Rádiové určování polohy uvnitř budov - limity a prostředky – Ing. Jiří Svatoň, Ph.D.*, Prof. Ing. František Vejražka, CSc.*, Ing. Jan Spáčil*, Prof. Ing. Jan Sýkora, CSc.*, Doc. Ing. Jan Roháč, Ph.D.*, Ing. Martin Tomis, Ph.D.** (*FEL ČVUT vPraze, **VŠB-TUO, Ostrava).

12.30 - 12.50 Prezentace firem
12.50 - 14.00 Přestávka (oběd)
14.00 - 14.30

Získáváni informací o pohybu a aktivitách osob z rádiových komunikačních signálů v pásmu milimetrových vln – prof. Ing. Roman Maršálek, Ph.D., Ing. Malek Ali, Doc. Ing. Jiří Blumenstein, Ph.D., Ing. Josef Vychodil, Ph.D., Ing. Tomáš Mikulášek, Ph.D. (FEKT VUT v Brně).

14.30 - 15.00 Použití výkonových mikrovln k destrukci elektroniky - doc. Ing. Libor Dražan, CSc. (Katedra komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace, Fakulta vojenských technologií, Univerzita obrany, Brno).
15.00 - 15:30

Lokalizace a klasifikace vozidel s právem přednostní jízdy – Doc. Ing. Stanislav Vítek, Ph.D.(Katedra radioelektroniky, FEL ČVUT v Praze).

15.30 - 16:00

Laboratoř státního etalonu času a frekvence – Ing. Alexander Kuna, Ph.D, Ing. Blanka Čemusová. (Ústav fotoniky a elekroniky AV ČR, v.v.i., Praha).

16:00 - 16:15

Přestávka

16:15 - 16.45 Cesta univerzity do vesmíru – splněný sen – Doc. Ing. Jiří Masopust, CSc., Ing. Ivo Veřtát, Ph.D., Ing. Pavel Fiala, Ph.D., Ing. Richard Linhart, Ph.D., Ing. Michal Pokorný, Ph.D.,  (KEI FEL, Západočeská univerzita v Plzni)
16:45 - 20:00

Diskusní večer v Klubu techniků.

 

Odbornou náplň semináře garantuje výbor ÚOS Mikrovlnná technika, ČES, z.s.

Přejete-li si zasílat informace o akcích ÚOS Mikrovlnná technika ČES, z. s. elektronicky, prosíme Vás, uveďte svoji e-mailovou adresu na přihlášce účasti na seminář. Aktualizace všech dosud poskytnutých e-mailových adres je nutná vzhledem k jejich četným a častým změnám. Přejete-li si stát se členem ČES a získat výhody z něho plynoucí (slevy poplatků na akcích ČES, na akcích IEEE, IEE, SRI, SEI, aktuální odborné informace, setkání s pracovníky v oboru), nabízíme Vám úhradu čl. příspěvku u prezence. Členy ČES upozorňujeme, že čl. příspěvky za roky 2023 a 2024 lze rovněž zaplatit při prezenci, jinak složenkou, bank. převodem, nebo osobně v sekretariátu ČES.

Aktuální informace o ČES a ÚOS Mikrovlnná technika naleznete na internetové stránce
http://ces-csvts.cz/ a na http://mt.ces-csvts.cz/

Informace a organizační pokyny

Datum a místo konání semináře:
13. 11. 2024, Dům ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa), místnosti č. 213 a 217 (2. patro)

Spojení:
Metro A, stanice Staroměstská a pak buď pěšky, nebo tramvaj 2, 17, 18 a vystoupit na následující zastávce Karlovy lázně (směrem k Národnímu divadlu). Parkování aut pouze v podzemních garážích pod nám. J. Palacha nebo v podzemních garážích Národního divadla.

Vložné - účastnický poplatek:
stanoveno dohodou dle zák.č. 526/90 Sb. "o cenách", DPH není započtena

Účastnický poplatek:
Člen ČES - student a důchodce (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací) ........zdarma
Student ......................................................................................................................50,- Kč
Člen ČES (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací).............................................150,- Kč
Člen IEEE, IEE, SRI, SEI (členství doložit) ............................................................400,- Kč
Ostatní účastníci .....................................................................................................500,- Kč

Na seminář se přihlaste elektronicky na internetové stránce http://mt.ces-csvts.cz/ do 25. 10. 2024.
Přihlášky nepotvrzujeme. Bez písemně nezrušené přihlášky do 25. 10. 2024 vložné nevracíme. Zastoupení jiným účastníkem je možné.

Pořadatel - dodavatel:
Česká elektrotechnická společnost, z.s.
Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1
IČ: 00538043, zapsaný spolek ve spolkovém rejstříku u Městského soudu v Praze, L110.
Účet ČES z.s. č.: 11135111/0100, vedený u KB Praha
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Informujte o semináři své spolupracovníky, děkujeme.

 

POZVÁNKA

na 58. seminář

PRAVIDELNÉ SETKÁNÍ ZÁJEMCŮ O MIKROVLNNOU TECHNIKU

konaný ve středu dne 29. května 2024 v Domě ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa)

  

Úvodní přednáška se zabývá kvantovou teorií, která je s námi již řadu let, její počátky lze vysledovat do začátku 20. století. Bez kvantové teorie bychom neuměli popsat fungování polovodičových součástek, využívat jadernou energii nebo konstruovat lasery. Kvantové technologie současnosti staví na technologickém zvládnutí práce s jednotlivými objekty kvantového světa – elementárními částicemi, atomy i hmotnými objekty. Tyto technologie představují skutečně pootevřené dveře do budoucnosti techniky s potenciálem přinést zásadní paradigmatickou změnu. Senzory využívající kvantových efektů významně zpřesní měření, kvantová kryptografie a komunikace přenesou zpracování dat na kvalitativně vyšší úroveň a dopady kvantového počítání na matematiku, informatiku a prakticky všechny aspekty vědy i společnosti snad ani nelze přecenit.

Vysokoteplotní plazma je plně ionizovaný plyn o teplotě desítek až stovek miliónů stupňů. Ve vědeckovýzkumných zařízeních se zkoumá zejména za účelem přípravy řízené termojaderné fúze. K bezkontaktnímu měření parametrů jako je teplota nebo hustota plazmatu lze mj. použít mikrovlny. Jde jak o pasivní měření – radiometrii, tak i o aktivní metody – interferometrii a reflektometrii. V přednášce budou uvedeny principy měření teploty a hustoty plazmatu mikrovlnnými přístroji, bloková schémata a detaily používaných mikrovlnných zařízení

Nástroje pro elektromagnetické simulace nabízejí několik modelů pro vyšetřování efektu drsnosti povrchu ztrátových vodičů, jejich spolehlivé použití je stále náročný úkol. Na rozdíl od tradičního přístupu, kde je model kovového povrchu založen na odhadu vodivosti a měření mechanických vlastností povrchu, přednáška popíše přímou extrakci povrchové impedance materiálu z naměřených S-parametrů vhodného a dobře definovaného testovacího vzorku. Celý proces bude prezentován s ohledem na spolehlivost a robustnost celého procesu.

Pixelové detektory Timepix vyvinuté v CERNu se ukázaly jako velmi přínosný nástroj pro studium částicové fyziky. Jedním z cílů pracoviště je dostat tyto detektory i do vesmíru. Přednáška popíše tyto detektory a bude průvodcem vývoje zařízení pro vyčítání a zpracování dat z detektorů včetně nástrah a problémů.

Radiofrekvenční a mikrovlnné senzory umožňují neinvazivní monitorování procesů v lékařských, biologických a chemických aplikacích. Určení optimálního frekvenčního pásma z pohledu vzorku, který má být zkoumán, je ale často v inženýrské literatuře nejasné. Znalost molekulární struktury hmoty umožňuje predikci frekvenčních pásem, kde probíhá při biomolekulárních procesech největší změna reálné nebo imaginární části permitivity.

S růstem intenzity letecké dopravy rostou požadavky na zajištění její bezpečnosti. V současné době je řízení leteckého provozu a tím i jeho bezpečnost závislé na kooperujícím vybavení na palubách letadel, odpovídačích sekundárního přehledového radaru na palubě. Jedním z perspektivních nezávislých systémů je systém založený na bistatických primárních radarech, což jsou radary s prostorově oddělenou přijímací a vysílací částí. Fúzí několika bistatických radarů vzniká multi-bistatický radarový systém. Jednou z jeho výhod je relativně jednoduchá konstrukce, nižší cena oproti primárním radarům a variabilita nasazení z pohledu pokrývaného prostoru, Hlavní nevýhodou je velmi náročné signálové zpracování. Nejnáročnější úlohu tohoto zpracování představuje asociace dat a následné vedení cílů.

Přednáška uvádějící diskusní večer seznamuje s koníčkem zvaným radioamatérské vysílání. Bude se zabývat širokým spektrem témat - legislativou v ČR, frekvenčními pásmy, způsoby komunikace, anténami, radiostanicemi, šířením, ionosférou a sluneční aktivitou. Zmíněna bude také možnost laického vysílání radiostanicemi CB, PMR a na tzv. sdílených kmitočtech.

Využijte mimořádnou příležitost setkat se s kolegy pracujícími v oboru, navázat, obnovit či prohloubit osobní nebo pracovní kontakty. Těšíme se na setkání s Vámi a srdečně Vás zveme na seminář s doprovodnou výstavou produktů firem podnikajících v oblasti vysokofrekvenční a mikrovlnné techniky.

 

Na přípravě a v průběhu semináře spolupracují

AFRO - BOHEMIA s.r.o., Praha
ATRAK a.s., Praha
ELDIS Pardubice spol. s r. o., Pardubice
EMPOS, spol. s r. o., Praha
ERA, a. s., Pardubice
HUMUSOFT spol. s r. o., Praha
IDIADA CZ a.s., Liberec
Ing. Jirous J & J, Praha
IEEE Československá sekce, společnost MTT/AP/ED/EMC
PZK, a. s., Brno
Retia a.s., Pardubice
Řízení letového provozu ČR, s. p
SVS FEM, s.r.o., Brno
T-CERAM spol. s r. o., Hradec Králové
T-CZ, a. s., Praha
TESLA Blatná a.s., Blatná
TransTech Electronic spol. s r. o., Praha
WEB Větrná Energie s.r.o., Brno
 

Program:

8.00 - 9.00 Prezence
9.00 - 9.10 Zahájení semináře
9.10 - 10.10 Kvantové technologie - průlomové technologie blízké budoucnosti - I – prof. Ing. Josef Lazar, Dr. (Ústav přístrojové techniky AV ČR, Brno).
10.10 - 10.30 Přestávka
10.30 - 11.30 Kvantové technologie - průlomové technologie blízké budoucnosti - II – prof. Ing. Josef Lazar, Dr. (Ústav přístrojové techniky AV ČR, Brno).
11.30 - 12.30

Využití mikrovln v diagnostice vysokoteplotního plazmatu – RNDr. Jaromír Zajac (Ing. Jirous, J & J, Praha).

12.30 - 12.50 Prezentace firem
12.50 - 14.00 Přestávka (oběd)
14.00 - 14.30

Modelování drsnosti povrchu vodičů v pásmu 110-170 GHz – Ing. Vratislav Sokol, PhD. (Rohde & Schwarz závod Vimperk, s.r.o.).

14.30 - 15.00 Aplikace pixelového detektoru částic ve vesmíru – Milan Malich (Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT Praha).
15.00 - 15:30

Mikrovlnné senzory biomolekulárních procesů – Ing. Michal Cifra, Ph.D., Ing. Daniel Havelka, Ph.D. (Ústav fotoniky a elekroniky AV ČR, v.v.i., Praha).

15.30 - 16:00

Metody asociace dat z radarových systémů pro řízení letového provozu – Doc. Ing. Jan Pidanič, Ph.D. (Fakulta elektrotechniky a informatiky, Univerzita Pardubice).

16:00 - 16:15

Přestávka

16:15 - 16.45 Radioamatérské vysílání – Doc. Ing. Pavel Hazdra, Ph.D. (Katedra elektromagnetického pole FEL ČVUT v Praze)
16:45 - 20:00

Diskusní večer v Klubu techniků.

 

Odbornou náplň semináře garantuje výbor ÚOS Mikrovlnná technika, ČES, z.s.

Přejete-li si zasílat informace o akcích ÚOS Mikrovlnná technika ČES, z. s. elektronicky, prosíme Vás, uveďte svoji e-mailovou adresu na přihlášce účasti na seminář. Aktualizace všech dosud poskytnutých e-mailových adres je nutná vzhledem k jejich četným a častým změnám. Přejete-li si stát se členem ČES a získat výhody z něho plynoucí (slevy poplatků na akcích ČES, na akcích IEEE, IEE, SRI, SEI, aktuální odborné informace, setkání s pracovníky v oboru), nabízíme Vám úhradu čl. příspěvku u prezence. Členy ČES upozorňujeme, že čl. příspěvky za roky 2023 a 2024 lze rovněž zaplatit při prezenci, jinak složenkou, bank. převodem, nebo osobně v sekretariátu ČES.

Aktuální informace o ČES a ÚOS Mikrovlnná technika naleznete na internetové stránce
http://ces-csvts.cz/ a na http://mt.ces-csvts.cz/

Informace a organizační pokyny

Datum a místo konání semináře:
29. 5. 2024, Dům ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa), místnosti č. 213 a 217 (2. patro)

Spojení:
Metro A, stanice Staroměstská a pak buď pěšky, nebo tramvaj 2, 17, 18 a vystoupit na následující zastávce Karlovy lázně (směrem k Národnímu divadlu). Parkování aut pouze v podzemních garážích pod nám. J. Palacha nebo v podzemních garážích Národního divadla.

Vložné - účastnický poplatek:
stanoveno dohodou dle zák.č. 526/90 Sb. "o cenách", DPH není započtena

Účastnický poplatek:
Člen ČES - student a důchodce (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací) ........zdarma
Student ......................................................................................................................50,- Kč
Člen ČES (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací).............................................150,- Kč
Člen IEEE, IEE, SRI, SEI (členství doložit) ............................................................400,- Kč
Ostatní účastníci .....................................................................................................500,- Kč

Na seminář se přihlaste elektronicky na internetové stránce http://mt.ces-csvts.cz/ do 10. 5. 2024.
V případě písemného přihlášení a převodu vložného na účet společnosti, vyplňte, prosím, i přílohy č. 1 a č. 2 pozvánky (není třeba při elektronickém přihlášení z internetu, kde si tyto údaje vyplníte).
Přihlášky nepotvrzujeme. Bez písemně nezrušené přihlášky do 10. 5. 2024 vložné nevracíme. Zastoupení jiným účastníkem je možné.

Pořadatel - dodavatel:
Česká elektrotechnická společnost, z.s.
Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1
IČ: 00538043, zapsaný spolek ve spolkovém rejstříku u Městského soudu v Praze, L110.
Účet ČES z.s. č.: 11135111/0100, vedený u KB Praha
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Informujte o semináři své spolupracovníky, děkujeme.

 

POZVÁNKA

na 57. seminář

PRAVIDELNÉ SETKÁNÍ ZÁJEMCŮ O MIKROVLNNOU TECHNIKU

konaný ve středu dne 15. listopadu 2023 v Domě ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa)

  

Úvodní přednáška představuje vývoj 3D radaru s elektronicky vychylovanou anténní řadou. Prezentace se neomezuje na mikrovlnné aspekty návrhu, ale snaží se ilustrovat vývoj kontextu celého životního cyklu (Systems Engineering), postupu návrhu shora dolů i nutnosti zohlednit aspekty z mnoha inženýrských oborů, například propojení mikrovlnného návrhu s číslicovým zpracováním signálu (digitální beamformer).

Rekonfigurovatelné antény nacházejí uplatnění v přehledových systémech pro vyhledávání cílů, chránění určitých prostorů, v komunikacích pro automatické vyhledávání účastníků a optimalizaci jednotlivých spojení. Pozornost je věnována anténám, jejichž směr maxima vyzařování je řízen elektronicky změnou stejnosměrného napětí, které řídí kapacity požitých varaktorů. Další možností řízení směru maxima vyzařování je změna amplitud napájecích signálů přivedených do jednotlivých portů.

Software COMSOL Multiphysics je tradičně založený na metodě konečných prvků (FEM). Pro pokrytí co největšího spektra simulací využívá i další numerické metody a dokáže je společně kombinovat v tzv. hybridních modelech. Tento způsob modelování je klíčový pro zachycení komplexního elektromagnetického chování a interakcí s různými materiály a strukturami. Software také dokáže do jediné simulace zahrnout i další fyzikální jevy, jakými jsou přestup tepla, proudění tekutin nebo strukturální deformace. Propojení různých fyzikálních domén a komplexní analýza interakce mezi nimi přináší nové perspektivy a umožňuje přesnější simulace v reálném prostředí. Podrobněji je rozebrán mikrovlnný ohřev a vliv strukturálních deformací na fungování systému.

Řízení letového provozu se při detekci letadel spoléhá zejména na sekundární radary a multilaterace pracující na frekvencích 1030 a 1090 MHz. Tyto senzory dotazují letadla, resp. obecně prostředky vybavené odpovídači, a očekávají na svůj dotaz odpověď. V případě velkého počtu dotazů může být odpovídač tak přetížen, že přestane odpovídat úplně. Cíle lze pak detekovat pouze primárním radarem, od jehož použití se ale v civilním řízení letového provozu stále více upouští. Budou popsáni uživatelé frekvencí a současný stav vytížení frekvencí. Dále budou prezentovány dopady přetížení odpovídačů a poslední konkrétní události předotazování.

Odhad počtu osob v místnosti pomocí Wi-Fi využívá komunikaci mezi mobilními zařízeními a infrastrukturou v podobě sondovacích požadavků z paketů Wi-Fi. Data jsou zachycována pomocí snifferů založených na mikrokontrolérech ESP32 a následně zpracovávána pomocí jazyka Python. Díky tomu lze odhadnout celkový počet osob (resp. mobilních zařízení) v budově.

Galvanoplastika (electroforming) je klasická aditivní výrobní technologie pro realizaci měděných mikrovlnných vlnovodů, vlnovodných přechodů, filtrů či antén. Stále hraje důležitou roli při výrobě precizních mikrovlnných dílů. Zcela nové možnosti pak nabízí kombinace 3D tisku polymerů či keramiky a elektrochemického pokovování v provedení tenkých (v řádu 0,01 mm) i silných (v řádu 0,1 mm) vrstev mědi či niklu.

Přednáška uvádějící diskusní večer se zabývá průběhem prvního českého pokusu o sólovou plavbu kolem světa bez zastávky a asistence v letech 2011/2012 spojenou s překonáním tehdy platného světového rekordu na vlastnoručně postavené 8,5 metrů dlouhé plachetnici jménem Singa. Pozornost bude věnována vybavení lodě elektronikou pro zajištění bezpečnosti plavby v rámci mezinárodního námořního tísňového a bezpečnostního GMDSS, navigaci, řízení lodě a pro zabezpečení životních potřeb. Podrobněji bude prezentováno komunikační vybavení pro rádiovou hlasovou a datovou komunikaci prostřednictvím družicových systémů Inmarsat.

Využijte mimořádnou příležitost setkat se s kolegy pracujícími v oboru, navázat, obnovit či prohloubit osobní nebo pracovní kontakty. Těšíme se na setkání s Vámi a srdečně Vás zveme na seminář s doprovodnou výstavou produktů firem podnikajících v oblasti vysokofrekvenční a mikrovlnné techniky.

Na přípravě a v průběhu semináře spolupracují

AFRO - BOHEMIA s.r.o., Praha
ATRAK a.s., Praha
ELDIS Pardubice spol. s r. o., Pardubice
EMPOS, spol. s r. o., Praha
ERA, a. s., Pardubice
HUMSOFT spol. s r. o., Praha
IDIADA CZ a.s., Liberec
Ing. Jirous J & J, Praha
IEEE Československá sekce, společnost MTT/AP/ED/EMC
PZK, a. s., Brno
Řízení letového provozu ČR, s. p
SVS FEM, s.r.o., Brno
T-CERAM spol. s r. o., Hradec Králové
T-CZ, a. s., Praha
TransTech Electronic spol. s r. o., Praha
WEB Větrná Energie s.r.o., Brno
 

Program:

8.00 - 9.00 Prezence
9.00 - 9.10 Zahájení semináře
9.10 - 10.10 Návrh 3D radaru s aktivní anténní řadou - I – Ing. Pavel Šedivý, Ing. Jan Mrkvica, Ph.D. (RETIA a.s., Pardubice).
10.10 - 10.30 Přestávka
10.30 - 11.30 Návrh 3D radaru s aktivní anténní řadou - II – Ing. Pavel Šedivý, Ing. Jan Mrkvica, Ph.D. (RETIA a.s., Pardubice).
11.30 - 12.00

Rekonfigurovatelné planární antény – Prof. Ing. Jan Macháč, DrSc., Ing. Milan Švanda, PhD., Ing. Václav Kabourek, PhD. (Katedra elektromagnetického pole, FEL ČVUT v Praze).

12.00 - 12.30

Numerické metody pro návrh a optimalizaci RF zařízení včetně vlivu teploty a deformací - Ing. Matouš Lorenc (HUMUSOFT s.r.o., Praha).

12.30 - 12.50 Prezentace firem
12.50 - 14.00 Přestávka (oběd)
14.00 - 14.30

Přetížené radarové frekvence 1030/1090 MHz - Ing. Petr Dvořák, Ph.D. (Řízení letového provozu ČR, s. p.).

14.30 - 15.00 Detekce a odhad počtu osob v místnosti pomocí Wi-Fi – doc. Ing. Tomáš Frýza, Ph.D. (Ústav radioelektroniky, FEKT VUT v Brně).
15.00 - 15:30

3D tisk a elektroforming - aditivní technologie pro výrobu mikrovlnných komponentů – Doc. Ing. Lukáš Vojtěch, Ph.D. (Electroforming s.r.o., FEL-ČVUT v Praze).

15:30 - 15:45

Přestávka

15:45 - 16.45 Sám čtyřmi oceány s elektronikou a rádiovou komunikací - Ing. Petr Ondráček, CSc. (Katedra telekomunikační techniky FEL ČVUT v Praze)
16:45 - 20:00

Diskusní večer v Klubu techniků.

 

Odbornou náplň semináře garantuje výbor ÚOS Mikrovlnná technika, ČES, z.s.

Přejete-li si zasílat informace o akcích ÚOS Mikrovlnná technika ČES, z. s. elektronicky, prosíme Vás, uveďte svoji e-mailovou adresu na přihlášce účasti na seminář. Aktualizace všech dosud poskytnutých e-mailových adres je nutná vzhledem k jejich četným a častým změnám. Přejete-li si stát se členem ČES a získat výhody z něho plynoucí (slevy poplatků na akcích ČES, na akcích IEEE, IEE, SRI, SEI, aktuální odborné informace, setkání s pracovníky v oboru), nabízíme Vám úhradu čl. příspěvku u prezence. Členy ČES upozorňujeme, že čl. příspěvky za roky 2021 a 2022 lze rovněž zaplatit při prezenci, jinak složenkou, bank. převodem, nebo osobně v sekretariátu ČES.

Aktuální informace o ČES a ÚOS Mikrovlnná technika naleznete na internetové stránce
http://ces-csvts.cz/ a na http://mt.ces-csvts.cz/

Informace a organizační pokyny

Datum a místo konání semináře:
15. 11. 2023, Dům ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa), místnosti č. 213 a 217 (2. patro)

Spojení:
Metro A, stanice Staroměstská a pak buď pěšky, nebo tramvaj 2, 17, 18 a vystoupit na následující zastávce Karlovy lázně (směrem k Národnímu divadlu). Parkování aut pouze v podzemních garážích pod nám. J. Palacha nebo v podzemních garážích Národního divadla.

Vložné - účastnický poplatek:
stanoveno dohodou dle zák.č. 526/90 Sb. "o cenách", DPH není započtena

Účastnický poplatek:
Člen ČES - student a důchodce (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací) ........zdarma
Student ......................................................................................................................50,- Kč
Člen ČES (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací).............................................150,- Kč
Člen IEEE, IEE, SRI, SEI (členství doložit) ............................................................400,- Kč
Ostatní účastníci .....................................................................................................500,- Kč

Na seminář se přihlaste elektronicky na internetové stránce http://mt.ces-csvts.cz/ do 30. 10. 2023.
V případě písemného přihlášení a převodu vložného na účet společnosti, vyplňte, prosím, i přílohy č. 1 a č. 2 pozvánky (není třeba při elektronickém přihlášení z internetu, kde si tyto údaje vyplníte).
Přihlášky nepotvrzujeme. Bez písemně nezrušené přihlášky do 30. 10. 2023 vložné nevracíme. Zastoupení jiným účastníkem je možné.

Pořadatel - dodavatel:
Česká elektrotechnická společnost, z.s.
Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1
IČ: 00538043, zapsaný spolek ve spolkovém rejstříku u Městského soudu v Praze, L110.
Účet ČES z.s. č.: 11135111/0100, vedený u KB Praha
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Informujte o semináři své spolupracovníky, děkujeme.

 

POZVÁNKA

na 56. seminář

PRAVIDELNÉ SETKÁNÍ ZÁJEMCŮ O MIKROVLNNOU TECHNIKU

konaný ve středu dne 17. května 2023 v Domě ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa)

   Úvodní přednáška je zaměřena na problematiku mikrovlnného vektorového měření: Význam S-parametrů, konstrukční řešení vektorových obvodových analyzátorů, systematické chyby měření a jejich korekce, měření vícebranů, měření diferenčních obvodů, měření extrémních impedancí, mikrovlnný skenovací mikroskop a interferometrické metody měření.

    Problematika kybernetické bezpečnosti pro běžné uživatele IT systémů je velmi důležitá. Cílem bude získat přehled o tom, jak přemýšlí útočník, s jakými typy útoků se dnes můžeme běžně setkat, a tak u účastníků semináře vyvolat větší obezřetnost při pohybu v kyberprostoru. Budou ukázány na příkladech jednotlivé typy útoků a budou diskutovány zásady bezpečného chování a pohybu na internetu.

    Filtry EMC jsou součástí téměř všech elektronických zařízení, kde zabraňují šíření rušivých signálů zejména po napájecích vedeních. Při vlastní funkci ale filtry nepracují do 50 Ω, nýbrž do obecných impedancí přípojných kabelů, resp. okolních obvodů. Ukazuje se, že reálné útlumy pak mohou být až o desítky dB nižší. Protože k výrazným poklesům průchozího útlumu dochází na specifických impedancích zdroje a zátěže, lze tyto stavy popsat jako „impedanční průrazy“. Z vyhodnocených frekvenčních závislostí je zřejmé, že při napojení EMC filtrů pomocí reálných kabelů mohou být výsledné průchozí útlumy až o 40 dB nižší, než při standardním vyhodnocování v bázi 50 Ω.

    Dále je řešena problematika návrhu systému pro vyhodnocování vlivu změn sluneční aktivity na lidský organismus, s dopadem na jeho chování a rozhodování v kontextu sociálních vztahů. Byl prokázán vliv sluneční aktivity, projevující se změnami dopadu elektricky nabitých částic slunečního větru na atmosféru Země, na změnu srdeční variability jednotlivce. Metody vyhodnocení se zaměřily na prokázání závislosti vybraných a monitorovaných psychofyziologických změn lidského organismu na změnách sluneční aktivity, doprovázené nízkoúrovňovými změnami EMG pole. Bylo prokázáno, že změny rozložení nízké úrovně elektromagnetického pole, mezi jinými, ovlivňuje variabilitu srdeční aktivity. Z analýzy získaných experimentů vyplývá řada odpovědí i na otázky příčin náhlých úmrtí a srdečních selhání.

    Následná přednáška se zabývá návrhem a realizací systému pro plašení špačků na vinicích. Systém je založen na pasivním optickém detektoru. Prostřednictvím kamer se sbírají obrazová data, která jsou následně zpracována pomocí algoritmů umělé inteligence. Na základě detekování a klasifikování hejna špačků je předána informace ze systému optického detektoru akčnímu členu, který provede plašení špačků.

    Měření materiálových parametrů na mikrovlnných a sub-THz kmitočtech je velmi aktuální téma např. v automobilovém průmyslu (ochranné vrstvy parkovacích a přehledových radarů v pásmu 77 GHz), radioastronomii (radomy teleskopů) nebo telekomunikacích (materiály používané v mobilních terminálech). Přednáška diskutuje výsledky mezinárodního porovnání měření komplexní permitivity několika referenčních materiálů pomocí různých metod v časové a kmitočtové oblasti v pásmu 20 GHz až jednotek THz a uvádí jejich přednosti a nedostatky.

    K započetí rozhlasového vysílání došlo 18. 5. 1923 a Československo tak stalo jednou z prvních zemí v Evropě s pravidelným rozhlasovým vysíláním. Výzkum rozhlasového vysílání brzy doplnily snahy o televizní vysílání, kdy od konce 20. let 20. století experimentoval s nízkořádkovou mechanickou televizí Jaroslav Šafránek z Žáčkovy laboratoře na pražské univerzitě a v roce 1935 představil veřejnosti první mechanickou televizi. Pravidelné vysílání započalo až 1. 5. 1953, když se televizní vývoj po prvním úspěchu na výstavě MEVRO 1948 v Praze nakonec soustředil do pražské TESLY Strašnice. Přednáška představí peripetie vývoje obou mediálních struktur – rozhlasu a televize v Československu.

    Využijte mimořádnou příležitost setkat se s kolegy pracujícími v oboru, navázat, obnovit či prohloubit osobní nebo pracovní kontakty. Těšíme se na setkání s Vámi a srdečně Vás zveme na seminář s doprovodnou výstavou produktů firem podnikajících v oblasti vysokofrekvenční a mikrovlnné techniky.

Na přípravě a v průběhu semináře spolupracují

AFRO - BOHEMIA s.r.o., Praha
ATRAK a.s., Praha
CS Soft a.s., Praha
ELDIS Pardubice spol. s r. o., Pardubice
EMPOS, spol. s r. o., Praha
ERA, a. s., Pardubice
IDIADA CZ a.s., Liberec
Ifield Computer Consultancy LTD., o. s., Praha
Ing. Jirous J & J, Praha
IEEE Československá sekce, společnost MTT/AP/ED/EMC
PZK, a. s., Brno
Řízení letového provozu ČR, s. p
SVS FEM, s.r.o., Brno
T-CERAM spol. s r. o., Hradec Králové
T-CZ, a. s., Praha
TransTech Electronic spol. s r. o., Praha
WEB Větrná Energie s.r.o., Brno
 

Program:

8.00 - 9.00 Prezence
9.00 - 9.10 Zahájení semináře
9.10 - 10.10 Vektorová měření rozptylových parametrů - I – Prof. Ing. Karel Hoffmann, CSc. (Katedra elektromagnetického pole, FEL ČVUT v Praze).
10.10 - 10.30 Přestávka
10.30 - 11.30 Vektorová měření rozptylových parametrů - II – Prof. Ing. Karel Hoffmann, CSc. (Katedra elektromagnetického pole, FEL ČVUT v Praze).
11.30 - 12.00

Porovnání metod měření komplexní permitivity materiálů v mikrovlnné a sub-terahertzové oblasti, Ing. Martin Hudlička, Ph.D. (Český metrologický institut, Praha).

12.00 - 12.30

Vyhodnocování „impedančních průrazů“ v EMC filtrech – Doc. Ing. Přemysl Hudec, CSc (Katedra elektromagnetického pole, FEL ČVUT v Praze).

12.30 - 12.50 Prezentace firem
12.50 - 14.00 Přestávka (oběd)
14.00 - 15.00

Kurz přežití a praktické sebeobrany proti kyberzločincům – Ing. Jaroslav Burčík, PhD. (Katedra telekomunikační techniky, FEL ČVUT v Praze).

15.00 - 15.30 Systém měření a vyhodnocení měření dopadu sluneční aktivity na člověka, měřicí sondy pro 24/7 monitoring1Ing. Michael Hanzelka MBA, Ph.D., 2Doc. PhDr. Jiří Dan, CSc., 3Ing. Augustín Cích, 1Ing. Zoltán Szabó, PhD., 1Ing. Radim Kadlec, PhD., 1Prof. Ing. Pavel Fiala, PhD. (1Ústav teoretické a experimentální elektrotechniky, FEKT VUT v Brně, 2Masarykova univerzita, Brno, 3OPTICONTROL, s.r.o.,).
15.30 - 16:00

Systém pro optickou detekci špačků a jejich plašení – Ing. Eliška Vlachová Hutová, Ph.D, doc. Ing. Petr Marcoň, Ph.D., Prof. Ing. Pavel Fiala, Ph.D., Ing. Jiří Janoušek (Ústav teoretické a experimentální elektrotechniky FEKT VUT v Brně).

16:15 - 16.45 100 let československého/českého rozhlasu a 70 let československé/české televize, Prof. Ing. Marcela Efmertová, CSc. (Historická laboratoř (elektro)techniky FEL ČVUT v Praze)
16:45 - 20:00

Diskusní večer v Klubu techniků.

 

Odbornou náplň semináře garantuje výbor ÚOS Mikrovlnná technika, ČES, z.s.

Přejete-li si zasílat informace o akcích ÚOS Mikrovlnná technika ČES, z. s. elektronicky, prosíme Vás, uveďte svoji e-mailovou adresu na přihlášce účasti na seminář. Aktualizace všech dosud poskytnutých e-mailových adres je nutná vzhledem k jejich četným a častým změnám. Přejete-li si stát se členem ČES a získat výhody z něho plynoucí (slevy poplatků na akcích ČES, na akcích IEEE, IEE, SRI, SEI, aktuální odborné informace, setkání s pracovníky v oboru), nabízíme Vám úhradu čl. příspěvku u prezence. Členy ČES upozorňujeme, že čl. příspěvky za roky 2021 a 2022 lze rovněž zaplatit při prezenci, jinak složenkou, bank. převodem, nebo osobně v sekretariátu ČES.

Aktuální informace o ČES a ÚOS Mikrovlnná technika naleznete na internetové stránce
http://ces-csvts.cz/ a na http://mt.ces-csvts.cz/

Informace a organizační pokyny

Datum a místo konání semináře:
17. 5. 2023, Dům ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa), místnosti č. 213 a 217 (2. patro)

Spojení:
Metro A, stanice Staroměstská a pak buď pěšky, nebo tramvaj 2, 17, 18 a vystoupit na následující zastávce Karlovy lázně (směrem k Národnímu divadlu). Parkování aut pouze v podzemních garážích pod nám. J. Palacha nebo v podzemních garážích Národního divadla.

Vložné - účastnický poplatek:
stanoveno dohodou dle zák.č. 526/90 Sb. "o cenách", DPH není započtena

Účastnický poplatek:
Člen ČES - student a důchodce (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací) ........zdarma
Student ......................................................................................................................50,- Kč
Člen ČES (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací).............................................150,- Kč
Člen IEEE, IEE, SRI, SEI (členství doložit) ............................................................400,- Kč
Ostatní účastníci .....................................................................................................500,- Kč

Na seminář se přihlaste elektronicky na internetové stránce http://mt.ces-csvts.cz/ do 10. 5. 2023.
V případě písemného přihlášení a převodu vložného na účet společnosti, vyplňte, prosím, i přílohy č. 1 a č. 2 pozvánky (není třeba při elektronickém přihlášení z internetu, kde si tyto údaje vyplníte).
Přihlášky nepotvrzujeme. Bez písemně nezrušené přihlášky do 12. 5. 2023 vložné nevracíme. Zastoupení jiným účastníkem je možné.

Pořadatel - dodavatel:
Česká elektrotechnická společnost, z.s.
Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1
IČ: 00538043, zapsaný spolek ve spolkovém rejstříku u Městského soudu v Praze, L110.
Účet ČES z.s. č.: 11135111/0100, vedený u KB Praha
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Informujte o semináři své spolupracovníky, děkujeme.