POZVÁNKA

na 59. seminář

PRAVIDELNÉ SETKÁNÍ ZÁJEMCŮ O MIKROVLNNOU TECHNIKU

konaný ve středu dne 13. listopadu 2024 v Domě ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa)

Úvodní přednáška se zabývá Parkinsonovou nemocí. V současné době nejsou známy jasné příčiny onemocnění a dostupná léčba pouze potlačuje příznaky. Z toho důvodu se současné iniciativy soustředí na nalezení biomarkerů onemocnění, které by mohly být využity pro uspíšení diagnostiky, usnadnění diagnózy či monitorování efektu léčby. Jako slibný biomarker se ukazuje narušení komunikačních schopností pacientů. Tento příznak umožňuje automatizovanou a objektivní analýzu akustických a video signálů, které přináší potenciál pro dálkovou monitoraci. Bude zhodnoceno narušení řeči, jazykových schopností a mimiky představeny nejnovější výsledky a poznatky.

Odhad polohy např. vozidla nebo chytrého telefonu se zhoršuje nebo není dostupný v hustě zastavěných oblastech nebo uvnitř budov. V takových případech bývají využity alternativní systémy jako jsou inerciální senzory, Bluetooth, WiFi-RTT nebo Ultra-Wide Band (UWB). Předností systémů UWB je jejich přesnost (v řádu jednotek až desítek centimetrů) a nízká energetická náročnost. Bude popsáno využití UWB v systémech odhadu polohy, které jsou založené na metodách Two-Way Ranging (TWR) a Time Difference of Arrival (TDoA). Další přednáška popíše využití dálkoměrných rádiových metod pro navigaci uvnitř budov a městských bloků, využívající vhodné signály v pásmu VKV. Popíše přístup zvolený pro již komerčně řešené pseudo-bitové systémy NextNav, UHARS, Locata. Autoři popíšou své zkušenosti s budováním podobného systému, prostředky k tomu použité (softwarové rádio) a jejich limity. Zmíní i zkušenosti s navigací s využitím tzv. příležitostných signálů (SoP), ve formě určování polohy v jednofrekvenčních sítích terestrické digitální televize.

Rádiové komunikační signály mohou být, kromě jejich primárního účelu přenosu dat, využity i pro získávání informací o prostředí. Je tak možné například monitorovat počet osob vyskytující se v dané lokalitě, inteligentně řídit provoz, nebo optimalizovat parametry fyzické vrstvy s ohledem na odrazy od blízkých objektů. Přednáška se bude zabývat zejména metodami pro monitorování počtu osob a jejich aktivit z rádiových komunikačních signálů v pásmu 60 GHz a jejich experimentálním ověřením v různých lokalitách.

V další přednášce bude popsána podstata působení výkonových elektromagnetických polí na elektronické systémy, jejich klasifikace, principy generování výkonových elektromagnetických polí, způsoby vazby na potenciální cíle a některé konkrétní aplikace.

Vozidla s právem přednostní jízdy, jako jsou sanitky, hasičské a policejní vozy obvykle používají k identifikaci sirény. Přednáška zkoumá proveditelnost detekce a lokalizace těchto sirén pomocí nositelných zařízení s omezenými výpočetními zdroji. Konkrétně demonstruje, že takovou funkci lze úspěšně implementovat na mikrokontrolérech s jádrem Cortex-M. Výsledky experimentů ukazují, že takový systém může dosáhnout přesnosti přesahující 90 %.

Laboratoř státního etalonu času a frekvence je pověřena uchováváním Státního etalonu času a frekvence v ČR. Vytváří národní časovou stupnici UTC(TP), tj. přesný čas v České republice a podílí se na tvorbě světového koordinovaného času UTC. Přednáška seznámí posluchače se základy metrologie času a frekvence a detaily činností laboratoře.

Přednáška uvádějící diskusní večerseznamuje s realizací snu podívat se na Zemi z vesmíru. Tým PilsenCUBE na Západočeské univerzitě v Plzni, měl to štěstí splnit si ho v podobě významného podílu na realizaci první české technologické družici VZLUSAT-1 a na dalších kosmických projektech. Bylo to ale dosud dvacet let intenzivní a nelehké práce po klikaté cestě od bláznivého nápadu poslat do vesmíru vlastní družici přes úspěšné mise prvního českého technologického satelitu VZLUSAT-1, satelitu VZLUSAT-2, balistické rakety s experimentem REX až po současnost k projektu vlastního univerzitního satelitu PillsenCUBE I.

Využijte mimořádnou příležitost setkat se s kolegy pracujícími v oboru, navázat, obnovit či prohloubit osobní nebo pracovní kontakty. Těšíme se na setkání s Vámi a srdečně Vás zveme na seminář s doprovodnou výstavou produktů firem podnikajících v oblasti vysokofrekvenční a mikrovlnné techniky.

 

Na přípravě a v průběhu semináře spolupracují

AFRO - BOHEMIA s.r.o., Praha
ATRAK a.s., Praha
ELDIS Pardubice spol. s r. o., Pardubice
EMPOS, spol. s r. o., Praha
ERA, a. s., Pardubice
HUMUSOFT spol. s r. o., Praha
IDIADA CZ a.s., Liberec
Ing. Jirous J & J, Praha
IEEE Československá sekce, společnost MTT/AP/ED/EMC
PZK, a. s., Brno
Retia a.s., Pardubice
Řízení letového provozu ČR, s. p
SVS FEM, s.r.o., Brno
T-CERAM spol. s r. o., Hradec Králové
T-CZ, a. s., Praha
TESLA Blatná a.s., Blatná
TransTech Electronic spol. s r. o., Praha
WEB Větrná Energie s.r.o., Brno
 

Program:

8.00 - 9.00 Prezence
9.00 - 9.10 Zahájení semináře
9.10 - 10.10 Jak komunikuje Parkinson-I – Ing. Michal Novotný, Ph.D.(Katedra teorie obvodů FEL ČVUT v Praze).
10.10 - 10.30 Přestávka
10.30 - 11.30 Jak komunikuje Parkinson- II – Ing. Michal Novotný, Ph.D.(Katedra teorie obvodů FEL ČVUT v Praze).
11.30 - 12.00

Úvod do Ultra-Wide Band Lokalizace – Ing. Josef Krška, Ing. Václav Navrátil, Ph.D. (Katedra radioelektroniky, FEL ČVUT v Praze).

12:00 - 12:30

Rádiové určování polohy uvnitř budov - limity a prostředky – Ing. Jiří Svatoň, Ph.D.*, Prof. Ing. František Vejražka, CSc.*, Ing. Jan Spáčil*, Prof. Ing. Jan Sýkora, CSc.*, Doc. Ing. Jan Roháč, Ph.D.*, Ing. Martin Tomis, Ph.D.** (*FEL ČVUT vPraze, **VŠB-TUO, Ostrava).

12.30 - 12.50 Prezentace firem
12.50 - 14.00 Přestávka (oběd)
14.00 - 14.30

Získáváni informací o pohybu a aktivitách osob z rádiových komunikačních signálů v pásmu milimetrových vln – prof. Ing. Roman Maršálek, Ph.D., Ing. Malek Ali, Doc. Ing. Jiří Blumenstein, Ph.D., Ing. Josef Vychodil, Ph.D., Ing. Tomáš Mikulášek, Ph.D. (FEKT VUT v Brně).

14.30 - 15.00 Použití výkonových mikrovln k destrukci elektroniky - doc. Ing. Libor Dražan, CSc. (Katedra komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace, Fakulta vojenských technologií, Univerzita obrany, Brno).
15.00 - 15:30

Lokalizace a klasifikace vozidel s právem přednostní jízdy – Doc. Ing. Stanislav Vítek, Ph.D.(Katedra radioelektroniky, FEL ČVUT v Praze).

15.30 - 16:00

Laboratoř státního etalonu času a frekvence – Ing. Alexander Kuna, Ph.D, Ing. Blanka Čemusová. (Ústav fotoniky a elekroniky AV ČR, v.v.i., Praha).

16:00 - 16:15

Přestávka

16:15 - 16.45 Cesta univerzity do vesmíru – splněný sen – Doc. Ing. Jiří Masopust, CSc., Ing. Ivo Veřtát, Ph.D., Ing. Pavel Fiala, Ph.D., Ing. Richard Linhart, Ph.D., Ing. Michal Pokorný, Ph.D.,  (KEI FEL, Západočeská univerzita v Plzni)
16:45 - 20:00

Diskusní večer v Klubu techniků.

 

Odbornou náplň semináře garantuje výbor ÚOS Mikrovlnná technika, ČES, z.s.

Přejete-li si zasílat informace o akcích ÚOS Mikrovlnná technika ČES, z. s. elektronicky, prosíme Vás, uveďte svoji e-mailovou adresu na přihlášce účasti na seminář. Aktualizace všech dosud poskytnutých e-mailových adres je nutná vzhledem k jejich četným a častým změnám. Přejete-li si stát se členem ČES a získat výhody z něho plynoucí (slevy poplatků na akcích ČES, na akcích IEEE, IEE, SRI, SEI, aktuální odborné informace, setkání s pracovníky v oboru), nabízíme Vám úhradu čl. příspěvku u prezence. Členy ČES upozorňujeme, že čl. příspěvky za roky 2023 a 2024 lze rovněž zaplatit při prezenci, jinak složenkou, bank. převodem, nebo osobně v sekretariátu ČES.

Aktuální informace o ČES a ÚOS Mikrovlnná technika naleznete na internetové stránce
http://ces-csvts.cz/ a na http://mt.ces-csvts.cz/

Informace a organizační pokyny

Datum a místo konání semináře:
13. 11. 2024, Dům ČSVTS Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa), místnosti č. 213 a 217 (2. patro)

Spojení:
Metro A, stanice Staroměstská a pak buď pěšky, nebo tramvaj 2, 17, 18 a vystoupit na následující zastávce Karlovy lázně (směrem k Národnímu divadlu). Parkování aut pouze v podzemních garážích pod nám. J. Palacha nebo v podzemních garážích Národního divadla.

Vložné - účastnický poplatek:
stanoveno dohodou dle zák.č. 526/90 Sb. "o cenách", DPH není započtena

Účastnický poplatek:
Člen ČES - student a důchodce (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací) ........zdarma
Student ......................................................................................................................50,- Kč
Člen ČES (uhrazené čl. příspěvky, doložit čl. legitimací).............................................150,- Kč
Člen IEEE, IEE, SRI, SEI (členství doložit) ............................................................400,- Kč
Ostatní účastníci .....................................................................................................500,- Kč

Na seminář se přihlaste elektronicky na internetové stránce http://mt.ces-csvts.cz/ do 25. 10. 2024.
Přihlášky nepotvrzujeme. Bez písemně nezrušené přihlášky do 25. 10. 2024 vložné nevracíme. Zastoupení jiným účastníkem je možné.

Pořadatel - dodavatel:
Česká elektrotechnická společnost, z.s.
Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1
IČ: 00538043, zapsaný spolek ve spolkovém rejstříku u Městského soudu v Praze, L110.
Účet ČES z.s. č.: 11135111/0100, vedený u KB Praha
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Informujte o semináři své spolupracovníky, děkujeme.